top of page

SEYHAN ARMAN

1980 Adana doğumlu tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Seyhan Arman, tiyatroya 1994 yılında Adana’da başladı. Birçok yönetmen ve tiyatro ile çalıştı. Engin Alkan'ın oyunculuk workshoplarına katıldı. Tiyatronun yanısıra birçok dizi ve filmde oyunculuk yaptı. But Kısa Film Yarışmasında jüri üyeliği, Kadrajımda Pozitif Öyküler Kısa Film Yarışmasında seçici kurulda yer aldı. Çeşitli tiyatro dergileri ve web sitelerinde yazılar yazmaktadır.

 

 Teslimiyet filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali “Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü” alan Seyhan Arman, kendi yazdığı ve oynadığı tek kişilik tiyatro oyunu Küründen Kabare ile Tiyatro Dergisi 6. Emek ve Başarı Ödüllerinde ''Yılın En İyi Kadın Oyuncusu'' kategorisinde aday oldu. Yine aynı oyunla 2. Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri'nden ''Üstün Akmen Teşvik Ödülü'' ve Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri'nden ''Jüri Özel Ödülü'' Aldı. Arman'ın başrolünde oynadığı Merve Gezen’in “Nerdesin Aşkım?” filmi Boston’dan “İnsan Hakları Ödülü”, Kanada’dan Yabancı Film kategorisinde “En Mükemmel Film” ödüllerini aldı.

 

İnsan hakları aktivisti olan Arman; Çorbada Tuzun Olsun, Kutu Kutu Mutluluk gibi Sosyal Sorumluluk projelerine verdiği destek ve bireysel olarak yürüttüğü yardım projeleri ile de adından söz ettiriyor. 2016 yılında başarılı oyunculuğu ve yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile “BBC 100 Women” de yer alarak o yıl için  seçilen başarmış 100 kadın arasına girdi. Son olarak  yönetmen Kutluğ Ataman’ın yazdığı ve yönettiği “Hilal Feza ve Diğer Gezegenler” filminde oynadı.

 

Seyhan Arman, tiyatro-sinema-dizi oyunculuğunun yanı sıra yarattığı MC-Sunucu Matmazel Coco karakteri ile kabarelerde ve özel eventlerde interaktif doğaçlama performans yapmaya devam ediyor.

bottom of page